הרבנות מערימה קשיים ולא מסכימה לרשום אתכם לנישואין? הרבנות דורשת לוודא שאתם יהודים? קיים חשש ממזרות במשפחה? נמצאים ברשימת פסולי החיתון? במאמר שלפניכם הדרכים להתגבר על כל הקשיים בדרך להירשם כזוג נשוי דרך הרבנות!

מה זה קשור אלי ?

כל זוג יהודי המעוניינים להינשא במדינת ישראל חייבים להירשם לנישואין אצל רשם הנישואין שהוסמך לכך על ידי הרבנות, זוג שאינו מעוניין לעבור דרך הרבנות לא יוכל להיות מוכר במדינה כזוג נשוי באופן חוקי, על כל המשמעויות הכורכות בכך.

מחד רישום הנישואין הוא עניין פרוצדוראלי טהור, רישום, הגשת מסמכים, הבאת עדים ותו לא, מאידך עדים אנו למקרים רבים בהם מערכת הרבנות מערימה קשיים לא מעטים בדרך לרישום הזוג כנשואים, מדוע?

מערכת הרבנות על אף כי בוודאי מעוניינת לתת שירות טוב ואדיב למקבלי השירות, ובכל זאת יש לזכור שהיא כפופה לחוקי ההלכה בצורה בלתי מתפשרת.

ההלכה מתירה עקרונית כל נישואין, למעט נישואי פסולי החיתון, סוגי פסולי החיתון הינם רבים ולהלן במאמר זה נסקור את חלקם ובכן בכל מקרה בו יחליט רשם הנישואין כי קיים ספק לגבי הנרשם לנישואין, לא יאשר את הנישואין עד שיקבל אישור מבית הדין הרבני לכך.

אמנם דרך כלל ישנם פתרונות הלכתיים להללו שנמצאו פסולי חיתון לכאורה, אך על מנת למצוא את אותם פתרונות שלפעמים הינם מורכבים מאוד מומלץ להסתייע בטוען רבני הבקי בהלכות מורכבות אלו שיגיש את הנושא באופן מקצועי לבית הדין הרבני וילווה אתכם בכל ההליך.

מבלי להידרש לסוגיה האם אכן ראוי כי רק מערכת הרבנות האורתודוקסית תהיה מופקדת על ענייני הנישואין, אך עובדה מוגמרת היא כי כיום החוק במדינת ישראל מקנה סמכות אך ורק לרבנות לרשום יהודים לנישואין, עם עובדה זו יש להתמודד, ולטוען הרבני ישנם את הכלים הראויים והטובים ביותר להתמודד עם כך.

פסולי החיתון

להלן נסקור את חלק מרשימת פסולי החיתון:

ממזר – אדם שנולד לאשה נשואה מגבר זר, דינו יהיה ממזר, על הממזר נכתב בתורה "לא יבא ממזר בקהל ה' גם דור עשירי לא יבא לו בקהל ה' " (דברים כ"ג ג'), דהינו ככל ואדם יוכר כממזר יהיה אסור בנשואין! שלמה המלך כבר התייחס לממזרים וכתב "ושבתי אני, ואראה את-כל-העשוקים, אשר נעשים, תחת השמש; והנה דמעת העשוקים, ואין להם מנחם, ומיד עושקיהם כוח, ואין להם מנחם" (קהלת ד' א'), שלמה המלך משתמש במינוח עשוק כשכוונתו על הממזר וזה משום שהממזר אינו אשם במצבו כלל, אך אי אשמתו אינה מחפה על היותו ממזר שכאמור לו יוכל להינשא לעולם.

האם יש פתרון לממזר – בתי הדין וגדולי ישראל לאורך כל הדורות התייגעו למצוא פתרונות הלכתיים על מנת להתיר לממזרים להינשא או ליתר דיוק, להורות כי האדם אינו ממזר.

סוגי ההיתרים הינם רבים ומגוונים ולא ניתן להקיש ממקרה אחד למשהו, כך לדוגמא במקרים מסוימים חפשו ומצאו פגם בנישואי אמו של הממזר עד כדי שיכלו להורות כי נישואי האם לא היו נישואין הלכתיים ובטלים, במקרה שכזה נפסק כי אף שאדם זה נולד מגבר זר ולא מבעלה של אותה אישה, אלם אין הוא ממזר מכיוון שהיה פגם בנישואי אמו ולא הייתה נחשבת לנשואה בשעה ששהתה עם הגבר הזר.

פתרון זה הינו אך דוגמא לפתרונות רבים שישנן על מנת להתיר את הנחשד/ת לממזר/ת, אך כיוון שנושא זה של איסור נישואי ממזר הינו נושא הלכתי חמור ומורכב מאוד, קשה מאוד יהיה להקיש ממקרה אחד למשנהו, ומשכך לכל בעיית חשד ממזרות יש למצוא פתרון המתאים לבעיה הייחודית שלו.

בירור יהדות – על פי התפיסה ההלכתית יהודי יכול להינשא אך ורק ליהודי, במציאות הקיימת במדינת ישראל ישנם בין העולים הרבים כהללו ממדינות חבר העמים, אתיופיה ועוד, אשר חלקם הינם אכן נצר למשפחות יהודיות אך בכל זאת יהדותם מוטלת בספק וחייבת להתברר.

מיהו יהודי ? – יהודי הוא אך ורק מי שהוא בן או בת לאם יהודית, יהודי שנישא למי שאינה יהודית ילדיו לא יהיו יהודיים אך להיפך אישה יהודית שנישאה לבעל שאינו יהודי ילידה כן יהיו יהודיים.

המצב כיום – כאמור ישנם עולים רבים שהינם נצרים למשפחות יהודיות אך איננו יודעים האם הם אכן מוגדרים יהודים דהיינו שעל אף שאנו יודעים כי חלק מאבותיהם היו יהודים איננו יודעים אם בדורות שקדמו להם לא היו נישואי תערובת שהוציאו את צאצאיהם מההגדרה יהודי, עם זאת ילדיהם של עולים אלו גדלו במדינת ישראל למדו במוסדות חינוך ישראליים ואף משרתים בצבא, נוצר מצב שכאשר הם מבקשים להינשא נתקלים הם בקשיים ברישום ברבנות המסרבת לרשום אותם לנישואין עד שתוברר יהדותם בוודאות.
הפתרון – ישנם דרכים רבות להוכיח יהדות ולקבל מבית הדין הרבני פסק דין המתיר נישואין, פעמים שליבת הפתרון טמונה בארץ או עיר המוצא של המבקש, ופעמים בשם המשפחה המקורי ולפעמים ע"י הצגת ההיסטוריה של המשפחה, לא ניתן להציג פתרון חד משמעי אך ברור כי לכל אדם יהודי המבקש להוכיח יהדות יש אפשרות, בטרם אדם ניגש להליך של בירור יהדות חובה להיוועץ באיש מקצוע המכיר את דרישות ההלכה ובקי באפשרויות המגוונות להוכחת יהדות.

ולסיכום:
הקשיים בהם עשויים אזרחי ישראל להיתקל בבואם להירשם לנישואין הינם רבים ומגוונים, מטרת המאמר הינה להאיר את עיני הקורא כי יש פתרון לרוב הבעיות הללו, גם אם נראה לכם שדרככם להירשם לנישואין באופן חוקי וכדמו"י נחסמה ואין לכם סיכויי, אל תתייאשו, מהידע והניסיון הרב שצבר משרדנו נראה כי לפחות ברוב המקרים, לאחר שיחת יעוץ אתנו תיווכחו אחרת!

או פנו עכשיו בטופס יצירת קשר

פוסטים אחרונים

שתפו: